انتخاب آمریکایی‌ها: رئیس‌جمهور سیاه یا سفید 

http://www.aftab.ir/news/2008/oct/03/images/1f772a21b3cde89408642a6c653d289e.jpg   

 

 
   برخی تحلیلگران مسائل داخلی ایالات متحده بر این باورند که شرایط سیاسی اجتماعی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا به نفع نامزد حزب دموکرات است؛ ولیکن، نظرسنجی‌های اخیر از نزدیک بودن رقابت میان نامزدهای دو حزب حکایت دارد. تعدادی
از صاحب‌نظران عامل این مهم را مسائل نژادی می‌دانند.
  
 

  برخی تحلیلگران مسائل داخلی ایالات متحده بر این باورند که شرایط سیاسی اجتماعی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا به نفع نامزد حزب دموکرات است؛ ولیکن، نظرسنجی‌های اخیر از نزدیک بودن رقابت میان نامزدهای دو حزب حکایت دارد. تعدادی از صاحب‌نظران عامل این مهم را مسائل نژادی می‌دانند.

ایالات متحده آمریکا، کشوری است که سنگ بنای آن بر «مهاجرت» استوار شده؛ و برده‌داری و نژادپرستی، بخش مهم و جدایی‌ناپذیر از تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود. امروز در این کشور، افراد از قومیت‌ها و نژادهای گوناگون از سراسر جهان در کنار یکدیگر به طور مسالمت‌آمیز و با برخورداری از امکانات برابر زندگی می‌کنند. حضور «جسی جکسون -Jessie Jackson»، کاندیدای انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری آمریکا در سال‌های ۱۹۸۴و ۱۹۸۸، «باراک اوباما»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸، انتخاب «کالین پاول» به ریاست ستاد ارتش و وزیر امور خارجه آمریکا، فعالیت «کاندولیزا رایس» در پست‌های مشاور امنیت ملی کاخ سفید و وزیر امور خارجه ایالات متحده، همگی از موفقیت این کشور در فرآیند «ملت‌سازی» و ایجاد شرایط و فرصت برابر برای مهاجران و نژادهای متفاوت حکایت دارد. ‌سیاهان آفریقایی‌تبار، اولین‌بار در سال ۱۶۱۹ به عنوان بردگان در بند، برای خدمت به سفیدپوستان، وارد شهر «جیمز تاون» در ساحل شرقی آمریکا شدند. از آن زمان تاکنون در خلال جنگ‌های استقلال، جنگ داخلی، بازسازی پس از آن و...، «جنبش‌ ضد برده‌داری و حقوق مدنی»، از مسائل اصلی جامعه آمریکا بوده است.
حضور باراک اوباما در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا موجب شد تا بار دیگر گرایش‌ها و حساسیت‌های نژادی به نحوی دیگر بروز کند. تاکید خانم کلینتون در مرحله مبارزات مقدماتی درون حزبی بر «عدم توانایی سناتور باراک اوباما در جذب آرای زنان و سفیدپوستان طبقه متوسط» و تمایل ستاد انتخاباتی سناتور جمهوریخواه مک‌کین برای طرح مسائل نژادی به منظور موفقیت در صحنه انتخابات، دو نمونه از بروز این حساسیت‌های در سطح نخبگان جامعه آمریکا بود. هر چند خانم کلینتون از طرح این موضوع نتوانست نتیجه مورد نظرش را کسب کند، اما تلاش ناکام وی حکایت از وجود تعارض‌های نژادی در لایه‌هایی از جامعه آمریکا داشت. در مقابل، اقدام نژادپرستانه «مایک نورمن»، مغازه‌دار اهل جورجیا، در چاپ پیراهنی با عناوین نژادپرستانه و یا اظهارات صریح برخی سفیدپوستان به‌ویژه در ایالت‌های مرکزی آمریکا در رابطه با برتری نژادی خود نسبت به سیاهان و عدم‌تحمل یک رئیس‌جمهور سیاهپوست، نمونه‌هایی از حضور نژادپرستی در لایه‌های زیرین جامعه آمریکا می‌تواند محسوب شود. 
طرح مسائلی چون سیاه بودن و یا مسلمان بودن اوباما، روند «ملت‌سازی» آمریکا را با چالش مواجه خواهد کرد. بررسی زندگی شخصی اوباما، تاکید بر داشتن پدری غیرآمریکایی، و طرح مسائلی نظیر حضور وی در اندونزی، عدم‌اقبال اسپانیایی‌تبارها به یک
رئیس‌جمهور سیاه، عدم‌تمایل زنان سفیدپوست به مردی سیاهپوست، عدم‌اطمینان یهودیان آمریکا به شخصی با نام «حسین»، و... همه نشان از ظرفیت‌های موجود برای حرکت در جهت مخالف فرآیند «ملت‌سازی» و اقداماتی است که طی سالیان متمادی برای یکدست و متحدسازی مردم آمریکا به کار گرفته شده است کارشناسان مسائل آمریکا به یاد دارند که همزمان با اتمام رقابت‌های مقدماتی و درون‌حزبی، و کسب حد نصاب آرا از سوی سناتور باراک اوباما برای برگزیده شدن به عنوان نامزد حزب دموکرات، رنگ پوست، نژاد و مذهب وی، به سرعت به یکی از مسائل جاری ایالات متحده تبدیل شد. در همین ارتباط موسسه افکارسنجی گالوپ (Gallup) اعلام کرد؛ «در حالی‌که ۷۸درصد از سیاهپوستان و ۸۸درصد از سفیدپوستان آمریکایی، عامل «نژاد» را موضوعی تعیین‌کننده در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نمی‌دانند، اما ۹۰درصد از سیاهپوستان آمریکایی در انتخابات ۲۰۰۸ به باراک اوباما رای خواهند داد.» نتایج نظرسنجی گالوپ نشان داد که در عمل، فاکتور «نژاد» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا یکی از عوامل تاثیرگذار خواهد بود. 
«آرتور دیویس»، قانونگذار ایالت آلاباما، یکی از سخنرانان کمپین حزب دموکرات، در اظهاراتی عنوان کرد «ایالات متحده سالیان دراز در کشاکش مسائل نژادی بود، اما وقتی سناتور اوباما در اینوسکوفیلد بر روی صحنه می‌رود، فصل مهمی را در تاریخ به پایان می‌رسانیم؛ فصلی که ۴۵ سال پیش در همین روز «مارتین لوترکینگ»، رهبر جنبش آزادیخواهی سیاهان، آغازگر آن بود.»
به باور دیویس و برخی از فعالان سیاسی آمریکا، سخنرانی اوباما در اینوسکوفیلد در گرماگرم کنوانسیون ملی حزب دموکرات
رویدادی بود که تمام جهان را با تحولی عظیم و تاریخ‌ساز در آمریکا آشنا کرد و موجب ‌شد تا جهانیان درک بهتری از ایالات متحده و تحقق «اتحادیه‌ای عادلانه متشکل از اقوام، نژادها و مذاهب مختلف» داشته باشند.
«دنیس کوسینیچ»، قانونگذار ایالت اوهایو و نامزد مرحله مقدماتی حزب دموکرات، مدعی است «اگر مسئله رنگ پوست اوباما می‌توانست مانعی برای او باشد، در انتخابات مقدماتی پیروز نمی‌شد.» «راد بلاگوجویچ»، فرماندار ایلینوی، ایالت محل سکونت اوباما، می‌گوید «باور ندارم که آمریکای قرن بیست و یکم، فرد با لیاقتی چون اوباما را از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری محروم کند. آمریکا امروزه به عنوان یک کشور، به بلوغ اجتماعی رسیده است.
من به این باور رسیده‌ام که رویای «مارتین لوتر کینگ» محقق می‌شود و آن کشوری است که افراد را نه بر مبنای رنگ پوست بلکه به عنوان محتوای شخصیتی و قدرت ایده‌هایش مورد قضاوت قرار می‌دهد.» تحلیلگران با اذعان به وجود انواع نابرابری و تبعیض‌ها در ایالات متحده، حضور یک سیاهپوست در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری و برتری وی بر رقیبان سفیدپوست خویش در مرحله مقدماتی را، حکایت از ظرفیت و موفقیت فرآیند ملت‌سازی در این کشور می‌دانند. بدون تردید سیاست‌ها و سازوکارهایی که موجب شده فرزند یک مهاجر سیاهپوست، بدون کمترین نگرانی و احساس بی‌ثباتی سیاسی و...، تا یک قدمی کاخ سفید پیشروی کند، واجد نکات و در‌س‌های آموزنده‌ای برای کشورهای چند قومیتی و ناهمگون است. 

هنگامه شهیدی  
   
 
 


  تحلیل : روزنامه کارگزاران
 

 امّا اوباما پیروز انتخابات ریاست جمهوری امریکا


دسته ها :
دوشنبه بیستم 8 1387
X